Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Osvětlení do bytu
  4. Jak vybrat úsporná svítidla?

Jak vybrat úsporná svítidla?

Nenechte se ošálit světelným studiem, které kouká hlavně prodat. Doporučuji používat rozum a nenechat se zlomit. LED mánie a úsporná svítidla jsou fajn, ale upřímně k čemu je vám drahé LED svítidlo do komory, kotelny a do místností, kde svítíte minimálně nebo jen nárazově. Když zamýšlíte svítidla na parádu a chcete hlavně svítidla na efekt, doporučuji klasické žárovky nebo halogenové žárovky, prostor krásně nasvítí, sklo dostane zářivý třpyt, bude vám v místnosti příjemně. Nebudu Vás zatěžovat výpočty, vzorci a vlnovými délkami. LED osvětlení má smysl, když svítíte často a dlouho. Nejlepší LED osvětlení je nepřímé osvětlení nebo v kombinaci stínidel.

Ušetřete s řádným osvětlením a údržbou.

Než budete kupovat svítidla a světelné zdroje pro osvětlení místností, měli byste nastavit priority osvětlení pro danou místnost.

Důležité je vědět jaká intenzita osvětlení je pro činnost v místnosti nutná, pokud to není pracovna nebo kancelář, tak jakou atmosféru chceme osvětlením dosáhnout a neméně důležité je sladění desingu svítidel s nábytkem. Dnešní vysoké náklady na energii jsou samozřejmě důležité v navrhovaném typu osvětlení co nejvíce úspor energie. Při navrhování samotných svítidel je důležité přihlížet k tomu jaké světelné zdroje je možné do svítidla montovat a samozřejmě počet těchto zdrojů. Platí totiž čím větší výkon, tím je zdroj účinnější tedy 5 světelných zdrojů s výkonem 7W vyrobí méně světla než jeden zdroj s výkonem 35W. Díky vhodné kombinaci zdrojů a požadovanému osvětlení místností můžete ušetřit značné množství energie. Počítejte však samozřejmě s tím, že když chcete šetřit na energii, budete muset nejprve zainvestovat, cena úspornějších světelných zdrojů několikrát převyšuje cenu klasických žárovek. Investice se Vám však v dnešní době velmi rychle vrátí, jelikož cena energií neustále stoupá a úsporné zdroje jako jsou kompaktní zářivky nebo LED žárovky mají několikanásobně delší životnost než klasické nebo halogenové žárovky. Zářivky jsou přibližně 15krát delší a některé LED poskytují 25 až 50krát delší životnost zdrojů LED. Když si tedy přepočítáte například náklady na provoz klasické žárovky a úsporné kompaktní zářivky, která má 15x delší životnost a spotřebuje o 80% méně elektrické energie, ušetříte ročně při osvětlení průměrně velkého rodinného domu i několik desítek korun.

Použití fluorescenčních a LED světelných zdrojů zajišťuje úspory energie. Doporučuji v místnostech, kde často svítíte, třeba kuchyň.

Snímače pohybu

V prostorech, kde se zdržujete málo nebo jen procházíte, namontujte si pohybové snímače, které Vám zajistí osvětlení prostoru pouze na ten nejnutnější čas. Tam, kde se používají pohybové snímače, neinstalujte zářivkové světelné zdroje, tyto mají zvýšenou spotřebu při zapálení a náběh na plný výkon jim trvá určitý čas. Nejvhodnější pro tento účel jsou klasické žárovky nebo LED zdroje, které dosáhnou okamžitého maximálního světelného toku.

Správná stínidla

Použijte správné stínidlo nebo svítidlo v kombinaci s použitým světelným zdrojem. Ne každá žárovka, klasická, úsporná nebo LED, je vhodná pro každou lampu se stínidlem. Pokud není vytvoření pohodové atmosféry hlavní prioritou, snažte se vybírat svítidla s jasnějšími stínítky, respektive stínítky, které vhodně a dostatečně rozptylují světelný tok použitých zdrojů. Vytvořte si atmosférické osvětlení s nižším výkonem.

Barva výmalby prostoru kolem svítidel

Jasnější barvy v místnosti pomohou ušetřit energii. Velmi důležité jsou oblasti okolo světla, ze kterého se odráží světlo, což je do značné míry strop. V případě použití tmavších barev nebo svítidel umístěných na dřevěný obklad, doporučuji svítidla se silnějším výkonem. Na dřevěné a jiné hořlavé materiály doporučuji LED žárovky, kvůli bezpečnosti.


Nezapomínejte svítidla pravidelně čistit od prachu a nečistot.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

ZNAČKY

UMBRA

Kde nás najdete

Provozovna RODEX

Školní 1975/21

430 01 Chomutov

Kontakty
(Po-Pá, 9-16 hod.)